دانلود جزوه اصول اساسی و جبران سازی سیستم های کنترل

مهندسی مکانیک

در زندگی روزمره، واژه کنترل بسیار به کار برده می شود. اصطلاحاتی نظیر کنترل رشد جمعیت، کنترل قیمت ها، کنترل ترافیک، کنترل رفتارها و برخوردهای اجتماعی، کنترل اتومبیل، کنترل حرارت چراغ خوراک پزی، کنترل ورود و خروج افراد به محل کار و… در گفتگوهای روزمره بسیار شنیده می شود. معمولاً کلمه کنترل به کار برده می شود که نوعی مهار کردن و تسلط بر یک پدیده مورد نظر باشد.

علاقه انسان به تحت اختیار در آوردن و تسلط بر پدیده ها باعث پیدایش شاخه جدیدی از دانش ها به نام علم کنترل گردیده است. عملی که امروزه حوزه نفوذ خود را به شاخه های دیگر علوم از صنعت و تکنولوژی گرفته تا اقتصاد و سیاست و علوم پزشکی گسترش داده است. کنترل یکی از شاخه های علوم مهندسی است که در مورد چگونگی تسلط بر پدیده ها و هدایت رفتار آنها صحبت می کند.

این جزوه که با عنوان اصول اساسی و جبران سازی سیستم های کنترل در اختیار شما قرار گرفته، در فصل اول مروری بر مفاهیم و اصطلاحات سیستمهای کنترل سپس به دلیل اهمیت آشنایی با سیستم های کنترل صنعتی اجزای سیستم های کنترل خواهیم داشت. فصل دوم به تشریح انواع کنترل کننده های صنعتی و نحوه عملکرد آنها همچنین ساختار کنترل کننده ها می پردازد. فصل سوم نحوه مدل سازی سیستم های کنترلی، انتخاب کنترل کننده ها و روش های تنظیم آنها را مورد بحث قرار می دهد. و فصل چهارم به جبران سازی سیستم های کنترل می پردازد.

به طور کلی کنترل کننده یا کنترلر به مجموعه ای گفته می شود که بعد از عمل مقایسه بین مقدار مطلوب و مقدار اندازه گیری شده در صورت وجود خطا بین آنها به نحوه مناسبی این سیگنال خطا را به محرک اعمال کند تا پروسه بدون نوسان و ناپایداری و خطای ماندگار به مقدار مطلوب برسد. کنترل کننده ها از نظر نیرو و انرژی محرکه به چهار دسته کنترل کننده های الکتریکی و الکترونیکی، کنترل کننده های پنوماتیکی (بادی)، کنترل کننده های هیدرولیکی (روغنی) و کنترل کننده های نرم افزاری (کامپیوتری) تقسیم بندی می شوند.

فهرست فصلهای جزوه اصول اساسی و جبران سازی سیستم های کنترل…

فصل اول: مبانی سیستم های کنترل

فصل دوم: انواع کنترل کننده های صنعتی

فصل سوم: روشهای تنظیم پارامترهای کنترل کننده

فصل چهارم: جبران سازی سیستم های کنترل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *